HD videa > Bastei a hrad Neurathen

English

Užijte si jedinečnou scenérii Bastei, jedinečného vyhlídkového místa Národního parku Saské Švýcarsko. Skalní útvary tohoto skalního města se vypínají až do výše takřka 200 metrů nad labským údolím. Klip FPV HD Bastei, Dancing between clouds and rocks byl publikován na serveru YouTube 1.října 2011.

Vyhlídka Bastei, Saské Švýcarsko

Původní název Bastei ("bašta") připomíná sestavu strmých, vypínajících se skal bývalého obranného pásu okolo skalního hradu Neurathen. Skalní útvary Bastei byly formovány vodní erozí po více než milion let, vypínajíce se až do dnešní výšky 305 metrů nad mořem.

Bastei je turistickou atrakcí již po více než 200 let. V roce 1824 byl zkonstruován první dřevěný most nad hlubokou strží Mardertelle, spojujíc návštěvníkům vnější skalní šelf Bastei se skalami Steinschleuder a Neurathener Felsentor. Tento most byl pro velký turistický zájem v roce 1851 nahrazen pískovcovým mostem, stojícím dodnes. Je 76.5 m dlouhý a jeho 7 oblouků se klene nad 40 metrovou propastí. Na konci 19.století se Bastei definitivně stalo hlavní turistickou atrakcí Saského Švýcarska a dodnes je místem masové turistiky. V letech 1975-1979 byla původní ubytovna nahrazena rozsáhlým a moderním horským hotelem. Skalní město Bastei leží nedaleko Drážďan blízko lázeňského městečka Rathen, nejlépe dosažitelného po Labi paroplavbou z Drážďan.

Po přejití mostu Bastei se dostanete k hradu Neurathen, nejrozsáhlejšímu skalnímu hradu v Česko-saském Švýcarsku. Dnes jsou zde v rámci individuální prohlídkové trasy k vidění jen zbořeniny hradu, místnosti tesané do skal, vodní nádrž a středověký katapult. Vystavují se zde i nálezy z místních vykopávek, zvláště nalezené středověké keramiky. K vidění je i model původního vzhledu skalního hradu v době největšího rozkvětu.

Klip je sestřihem dvou letů uskutečněných brzkého rána 28. července 2011, kdy hluboké labské údolí bylo ještě zakryto mraky a první nesmělé ranní paprsky dopadající na zvedající se mlhu byly ještě proťaté dlouhými stíny strmých skalních masivů. První let byl odstartován z Ferdinandovy skály ležící severněji uvnitř skalního města a ukazuje vysoké skalní věže, na nichž dříve stával skalní hrad Neurathen. Druhý let byl proveden bez FPV-brýlí jako ryzí palubní videozáznam řízený jen přímým dohledem z místa pilota (při prvním přistání byl poškozen napájecí konektor videovysílače). Model byl v tomto případě vržen dolů do údolí přímo z proslulé vyhlídkové skály Bastei a nabízí pohled na labské údolí a most Bastei z bezprostřední blízkosti. Poněvadž tu k přistání není naprosto žádné místo, chycení modelu přímo do ruky bylo jedinou riskantní možností. Chyba během přistávacího manévru by znamenala trvalou ztrátu modelu. Tento scénář se naštěstí nenaplnil a tak můžete sdílet se mnou tento jedinečný zážitek cítit se jako pták kroužící mezi mraky a skalami užívající si naprosté volnosti.

Pokud se vám nezobrazilo okno prohlížeče videa, na vašem počítači není správně nainstalována aplikace FlashPlayer. Použijte přímý link na server YouTube.

Místo pořízení klipu

 

MWM4N2ZiZD