Fotogalerie > Německo

English

Originální velikost snímků je až 8 megapixelů. Kliknutím zobrazíte redukovaný rozměr 1920x1080 pixelů.

Moritzburg
Königstein
Pilnitz
Fasanenschlosschen

 

Zámek Moritzburg, Sasko

Moritzburg je významným barokním zámkem v obvodu stejnojmenné obce v srdci Saska, asi 13km severně od Drážďan.

Původní zámek byl vybudován v letech 1542–1546 jako lovecký letohrádek. Mezi roky 1661 and 1671 byla přistavěna kaple podle návrhu architekta Wolfa Caspara von Klengels jako skvělý příklad raně barokního stylu. V letech 1723 až 1733 saský a polský král Augustus II Silný zámek rozsáhle přebudoval v luxusní a pohodlné sídlo, včetně pěstěného parku, několika rybníků a herního areálu.

Interiérové vybavení řady prostor zámku je věnováno honitbě a lovectví a umění s nimi spojenými. Zde umístěná kolekce jeleních trofejí se řadí k největším a nejrozsáhlejším na světě. V sále Monströsensaal je ochraňována i unikátní trofej 66-teráka. Reprezentační místnosti obsahují unikáty lakovaného a vykládaného nábytku se stříbrnými aplikacemi zhotoveného pro Augusta ve stylu versajského nábytku Ludvíka XIV. a expozice čínského, japonského i míšeňského porcelánu. Zámek se také proslavil svými pískovcovými dekoracemi.

V interiéru i okolí zámku Moritzburg byla v roce 1973 filmována řada scén slavné filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku vyrobeného v československo-německé koprodukci se skvělou Libuší Šafránkovou v hlavní roli. Tento příběh patří k vánocům českých i německých dětí stejně neodmyslitelně jako vánoční stromeček či bramborový salát.

(Klikni zde pro zobrazení zeměpisné polohy v Google Maps)

Pohled od jihozápadu

Pohled od západu
Pohled od západu Pohled od severozápadu
Pohled od severozápadu Pohled od severozápadu
Pohled od severovýchodu Pohled od severu
Pohled od severu Pohled od severu

 

Pevnost Königstein, Sasko

Pevnost Königstein (německy Festung Königstein), zvaný "Saská Bastilla", je pevnost vybudovaná na vrcholu stolové hory nedaleko Drážďan, v česko-saském Švýcarsku blízko stejnojmenného městečka. Pevnost byla po století užívána jako státní vězení, a což je též významné - patří k nejnavštěvovanějším saským turistickým atrakcím s více než 700,000 návštěvníků za rok.

Poprvé se hrad Königstein připomíná v roce 1241. K ochraně hranic mezi Českým královstvím a míšenským biskupstvím český král Václav I. založil hrad střežící labské údolí nad Pirnou. Hrad patřící od poloviny 13.století do vlastnictví českých králů byl roku 1408 prodán vévodovi saskému. Protože pevnost Königstein se považovala za nedobytnou, saští králové do ní svezli k úschově z Wittenbergu a později i Drážďan v čase válek a ohrožení státní poklad i řadu děl ze slavného Zwingeru. Königstein byl státním vězením až do roku 1922.

Königstein dostál své pověsti a skutečně nebyl nikdy dobyt, dokonce ani v průběhu 2. světové války. V průběhu 1. světové války byl využit jako zajatecké zařízení pro francouzské a ruské válečné zajatce. K podobnému účelu byl užit i za 2. světové války, v tomto případě ovšem jako vězení britských, francouzských, polských a dalších spojeneckých důstojníků.

(Klikni zde pro zobrazení zeměpisné polohy v Google Maps)

Königstein a Lilienstein od západu

Königstein a Lilienstein od jihozápadu
Königstein a Lilienstein od jihozápadu Königstein a Lilienstein od jihozápadu
Königstein a Lilienstein od západu Königstein a Lilienstein od západu
Panoramatický pohled na Königstein a česko-saské Švýcarsko

 

Zámek Pillnitz, Sasko

Pillnitz je městskou čtvrtí na východu Drážďan, poměrně daleko od centra města. Nejznámější částí je japonsky stylizovaný zámeček. Park obklopující zámek byl založen v roce 1539. Saský a polský král Augustus II Silný věnoval veškeré náležející stavby a vybavení darem Anně Constantii z Brockdorffu, jedné ze svých nespočetných žen.

Od roku 1720 byly budovy postupně nahraženy barokním palácem podle návrhu Matthiase Daniela Pöppelmanna a Zachariasse Longueluneho. Výstavba pokračovala až do roku 1725 dávajíc budovám postupně japonský výtvarný styl, ačkoli Augustus brzy zájem o svůj nový palác ztratil.

V rozsáhlém parku obklopujícím zámek naleznete například oranžérii a také největší růžový keř na světě, slavnou japonskou kamélii, kterou zřejmě v roce 1776 převezl Carl Peter Thunberg z Kjóta. Keř zasazený v roce 1801 dosáhl současné výšky 8.6 m a v sezóně na něm naleznete až 35,000 květů. V parku se nalézá řada neobvyklých dřevin, Čínský a Anglický pavilon a rovněž malé muzeum věnované dobám sklonu království a nástupu industrializace Drážďan.

Oblast Pillnitz je známa i svou vinnou produkcí. Během tísiciletých záplav v roce 2002 v Drážďanech patřila oblast Pillnitz k nejvíce postiženým.

(Klikni zde pro zobrazení zeměpisné polohy v Google Maps)

Labe a zámek Pillnitz od západu

Labe a zámek Pillnitz od jihozápadu
Labe a zámek Pillnitz od jihu Labe a zámek Pillnitz od jihu
Labe a zámek Pillnitz od jihu Přívoz
Panoramatický pohled na Labe a zámek Pillnitz

 

Fasanenschlosschen (Malý bažantí zámeček) a Moritzburgské přístaviště, Sasko

Krajina okolo Moritzburgu se proslavila po roce 1973, kdy se barokní zámek stal slavnostní kulisou populárního česko-německého pohádkového filmu "Tři oříšky pro Popelku".
Jen pár minut jízdy autem nebo romantické procházky od barokního zámku Moritzburg se nachází Bažantí zámeček (Fasanenschlosschen), okouzlující rokokový palác. Na půdorysu čtverce o straně pouhých 12m poskytuje dostatečný prostor pro prezentaci řady uměleckých miniatur a je proto také nazýván "Rájem v kostce". Tento malý lovecký palác s miniaturním přístavem a majákem tvořil ve své době kulisu oslnivých festivalů přední saské šlechty. Budova byla postavena v letech 1770 až 1776 a přejímá čínské vlivy podle projektu architekta Johanna Daniela Schadeho.
Zámek je obklopen rozsáhlým jezerem. Na protilehlém konci parku bylo zbudováno přístaviště a maják. Ty sloužily saskému dvoru a jeho hostům v 18. století jako velkolepé pozadí při plavbě po jezeře ve fregatách a gondolách.
V současnosti podstatnou část areálu vlastní stát Sasko a snaží se rekonstruovat historické budovy i krajinné prvky.
Restaurování Fasanenschlosschen bylo dokončeno v roce 2007.

Snímky byly pořízeny z kvardokopteru Walkera UFO MX-400 kamerou GoProHD-2 stabilizovanou gimbalem Walkera WK-G-2D ve 8Mpx foto-režimu. Bohužel, fotoaparát včetně gimbalu se ukázal pro tento typ příliš těžkým. Byl schopen se odpoutat a viset na asi 70% plynu. To by samo o sobě bylo ještě přijatelné, ale regulátory motorů se ukázaly být přetížené a opakovaně asi po 6 hodinách letu alespoň jeden z regulátorů vyhořel, i když jsem pro zlepšení chlazení instaloval lehký ventilátor. Hlavním problémem byla skutečnost, že tento typ dronu má všechny regulátory motorů umístěny na jediné desce plošných spojů. Je pak nutné měnit vždy celou desku i při problémech s jen jediným regulátorem. Při ceně okolo 100 dolarů za náhradní desku regulátorů jsem se po druhé výměně rozhodl přestat používat tento dron pro focení a nadále slouží jen pro trénink. Bez přídavného zatížení fotoaparátu a závěsu (170g) funguje dlouhou dobu bez dalších problémů. Walkera UFO MX-400

Jako nový "cestovní a mobilní" dron pro focení na dovolené jsem postavil DJI F-550. Při kompletní vzletové hmotnosti 2450 g včetně LiPo akumulátoru 6500mAh, GoPro kamery, gimbalu a video-vysílače vydrží ve vzduchu asi 12 minut a zatím se jeví být perfektním mobilním fotografickým a filmovacím zařízením na mé prázdninové výlety. DJI Flame Wheal F-550 je vybaven vestavěnou stabilizací letu a GPS řízením, takže letový komfort je s Walkerou UFO nesrovnatelný.

Fotografie na Panoramiu jsou poprvé uveřejněny v plném rozlišení 3200x2400 pixelů.

(Klikni zde pro zobrazení zeměpisné polohy v Google Maps)

Zámek Fasanenschloss z jihozápadu

Zámek Fasanenschloss z jihozápadu
Zámek Fasanenschloss z jihozápadu Zámek Fasanenschloss z severozápadu
Zámek Fasanenschloss ze západu Zámek Fasanenschloss ze západu
Maják z jihu Maják ze západu
Maják ze severu Maják ze severu

 

Více obrázků včetně údajů o jejich umístění naleznete pod mým účtem na Panoramiu nebo užitím aplikace GoogleEarth.

 

NWMzMTU