» Receivers / Přijímače
Receivers / Přijímače

English

Volba videopřijímače
Diversity-přijímač a jeho vlastnosti
Diversity-controller ORACLE
Napájení

Videopříjímač LawMate 2.4GHz

Přijímač je bezproblémovou částí přenosového řetězce.

Při jeho výběru je třeba dát pozor jen na jeho kompatibilitu s frekvencemi kanálů FPV vysílače. Volba kanálů se stejně jako u vysílače provádí nastavením DIP přepínačů. Přijímač se mnohdy prodává v sadě s vysílačem, pak tato starost odpadá. Při dodávce z USA pamatujte na objednání s výstupem v obrazové normě PAL, nikoliv NTSC, i když většinou lze typ obrazového výstupu nastavit softwarově nebo přepínačem. Výstup je slučitelný s jakýmkoli zobrazovačem standardního kompozitního PAL-signálu 1Vpp/75ohm.

Verze s dvěma obrazovými výstupy mohou být užitečné v případě zájmu obraz v průběhu letu na zemi nahrávat na připojený videorekordér nebo máte-li monitor či druhé brýle pro dalšího diváka.

Přenosový řetězec kamera - videovysílač - videopřijímač - videobrýle funguje většinou na první zapojení. Pokud „zrníte“ nebo vidíte v obraze pruhy, na vině bude většinou kabeláž na straně přijímače. Nejčastěji se jedná o záměnu audio/video signálu při užití různých konektorových redukcí, zejména při použití videokabelů typu CINCH na jedné straně a video-jack na straně druhé.

Diversity receiver 5.8GHz ImmersionRC

Fajnšmekři se možná rozhodnou pro koupi diversity-receiveru. Jedná se o přijímač s možností připojení více anténních vstupů.

Diversity-receiver obsahuje typicky dva video přijímače v jedné krabičce spolu s obvodem pro vyhodnocení kvality videosignálu. Kvalitnější z obou signálů je pak připojen na výstup. Přepnutí může proběhnout až několikrát za sekundu aniž jste si toho v obraze vůbec povšimli. Diversity-receivery umožňují připojení složitějšího anténního systému, např. směrové panelové antény spolu s všesměrovou pigtail anténou nebo dvojice opačně orientovaných kruhově polarizovaných antén.

Nevýhodou je cena, která až 5x převyšuje cenu standardního jednokanálového videopřijímače. Protože za tuto cenu rozhodně nenecháte svůj diversity-receiver zahálet, budete při výběru videovysílačů napříště omezeni volbou jeho frekvenčního pásma.

Zajímavou možností je proto diversity-controller ORACLE, vhodný zvláště pokud užíváte FPV vysílače různých frekvenčních pásem. Na jeho vstup se připojují kompozitní signály z externích video-přijímačů, ORACLE pak zajišťuje výběr nejkvalitnějšího signálu na výstup. Výhodou je, že můžete mít jediný ORACLE diversity-controller, k němuž připojujete různé jednovstupové přijímače podle frekvenčního pásma použitého videovysílače.

Nabízí se i využití diversity-controlleru, který je integrován v modulu FPV Ground Station od EagleTreeSystems. Používám jej spíše jako doplňkový s využitím jiného předřazeného diversity-receiveru. Toto řazení dvou diversity-receiverů za sebou mi dává možnost výběru nejlepšího signálu hned ze tří antén.

Diversity-controller ORACLE s přippojenými dvěma jednovstupovými videopřijímači

Napájení FPV přijímače a celé pozemní elektroniky je výhodné řešit malým 12V gelovým olověným akumulátorem s kapacitou 2-5Ah. Pokud mohu s autem dojet až k okraji plochy letiště, stačí napájecí kabel prostrčit pod kapotou a krokosvorkami přichytit přímo ke zdířkám jeho 12V olověného akumulátoru.

zpět >

ZjNkZDgyY2