About me / O mně
O mně

 

English

 Já a můj Cularis s výsuvným kamerovým systémem

Na podzim 2005 jsem při brouzdání po Internetu náhodou narazil na videa z Japonska od Cue Air Pictures. V té době mělo FPV již první krůčky za sebou, potřebná snímací i přenosová technika však byla těžká a k nesení potřebné aparatury byl třeba model vrtulníku vyšší třídy. Přesto mě tato videa naprosto fascinovala a já se rozhodl, že dokážu podobná videa natáčet i zde v Čechách.

Vzhledem k tomu, že jsem ani nebyl modelář, o RC technice jsem nevěděl nic a vysílačku s kniply jsem do té doby nedržel v rukou, nebyl to cíl právě malý. Strávil jsem stovky hodin na simulátorech a postavil první modely. Některé jsem samozřejmě rozbil, jiné ztratil v mlze. Následně jsem objednal první video-komponenty z USA a OSD systém z Austrálie. Experimentoval jsem s DragonOSD od Daniela Wee ze Singapuru i se systémy EagleTree ze Spojených států, následovaly testy různých vysílačů a přenosových frekvencí.

Následovalo sestavení stabilní pozemní stanice vybavené AntennaTrackingem, testy HD kamer a zpracování prvních HD-videí, jejichž kvalita mi připadla dost slušná na to, abych se nemusel stydět za jejich uveřejnění na Internetu.

Dosavadní stav diskusí o FPV na českém webu připomíná bitvu na dvou frontách - nesmiřitelnou bitvu mezi prvními efpévéčkaři a "klasickými" leteckými modeláři, kteří nemohou FPV přijít na jméno a paralelně ostrou výměnu mezi tábory těch, kteří chtějí FPV provozovat v legálních mezích a hledají mantinely pro jeho provoz s táborem těch, kteří žádná pravidla neuznávají a ti první jsou pro ně terčem posměchu.

Tyto stránky jsem založil proto, aby se staly prvním českým webem, kde v přehledné podobě získá možný zájemce první a ucelené informace o FPV, aniž by musel "vyzobávat" mnohdy velmi zajímavá fakta a zkušenosti roztroušená po českém Internetu, která takřka zanikají na diskusních fórech pod množstvím nadávek a osobních útoků.

Nechci zakládat široké diskusní fórum, které je předem odsouzeno zvrhnout se do podobné formy jako to na RC-Mánii.cz. Nekladu si ambice k poskytování detailních informací a zkušeností o všem a ke všemu, ty již musí pokročilý zájemce hledat po diskusních fórech o FPV po celém světě stejně jako já. K věcné a slušné výměně názorů postačí email. 

Mgr. Roman Pilný

YmMyZGY2NW