Fotogalerie > Česká republika > Červená Lhota a Žďákovský most

English

Zámek Červená Lhota
Žďákovský most

 

Zámek Červená Lhota

Jihočeský renesanční zámek Červená Lhota je znám především jako dějiště několika filmových a televizních pohádek (Zlatovláska, O štěstí a kráse). Leží v okrese Jindřichův Hradec poblíže Deštné a je umístěn na skále tvořící ostrůvek uprostřed zámeckého rybníku.

Červená Lhota, pohled z jihu Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá kompozice obklopující malé čtvercové nádvoří. Přístupová cesta vede přes kamenný most skrz bránu vstupní věže.
Gotická tvrz vznikla v údolí Dírenského potoka na žulovém skalním útesu již ve 14. století. Přehrazením potoka a odtěžením skalní šíje se následně skála změnila v ostrov. Po roce 1530 nechali noví majitelé přestavět tvrz na pohodlný renesanční zámeček zvaný tehdy Nová Lhota.
Pojmenování Červená Lhota se pak objevuje až na začátku 17. století a souvisí s tehdy novým barevným provedením fasády zámku, které se od té doby udrželo až dodnes.

Zámek prošel řadou stavebních úprav v duchu více slohů. V polovině 19. století prošel novogotickou přestavbou, avšak počátkem 20. století byly tyto úpravy odstraněny a zámku byl navrácen citlivější novorenesanční ráz podle projektu architekta Humberta Walchera z Moltheimu, který dal zámku jeho dnešní podobu.

Z významných vlastníků jmenujme rod Slavatů, který vlastnil zámek od roku 1641. Poté probíhaly na zámku barokní přestavby, které proměnily šlechtické sídlo na letohrádek, kam Slavatové dojížděli z nedalekého Jindřichova Hradce.
Po vymření jejich rodu po meči v roce 1693 zdědila Červenou Lhotu neteř posledního Slavaty Marie Terezie.
K dalším významným vlastníkům patřili postupně členové čtyř generací knížecí rodiny Schönburg-Hartenstein, kteří jej obývali až do jeho konfiskace v roce 1945. Od roku 1949 je pak přístupný veřejnosti a je třetím nejnavštěvovanějším zámkem jihočeského kraje.
Interiéry nabízejí rozsáhlou sbírku historického nábytku, původních kachlových kamen, obrazů, i porcelánu.

Červená Lhota, pohled od severovýchodu

Zámecký rybník o rozměrech cca 160x200 metrů obklopený stěnou hustého vysokého lesa neskýtá právě ideální podmínky pro létání s kluzákem. Ke startu a přistání posloužila malá louka na jižním břehu, známá jako místo her princezen v pohádce o Zlatovlásce.

Původní rozlišení pořízených fotografií je 8Mpx, na serveru Panoramio jsou dostupné v redukovaném rozlišení.

Pohled z jihovýchodu

Pohled z jihovýchodu
 Pohled z východu  Pohled ze severozápadu
 Pohled ze severozápadu  Pohled ze severu
Pohled ze severovýchodu Pohled z východu
Pohled z východu Pohled z jihovýchodu

Místo pořízení fotografií


Žďákovský most

Cestou zpět z Červené Lhoty nebylo možné minout příležitost zalétat si nad proslulým Žďákovským mostem. Most je pojmenován podle bývalé obce Žďákov, která stávala ve vltavském údolí v jeho blízkosti a byla zatopena vodami Orlické přehrady.

Tento ocelový silniční most unikátní svou konstrukcí je osmým nejdelším mostem svého druhu na světě a největším jednoobloukovým mostem s horní mostovkou vůbec.
Délka mostu činí 543 m. Hlavní oblouk o hmotnosti 3100 tun a rozpětí 379,6 m mezi pilíři podpírá konstrukci, po níž vede dvouproudá silnice ve výšce 50 m nad hladinou jezera a 110 m nad dnem údolí.

Jako přistávací dráha posloužila přímo vozovka v okamžiku, kdy nebyl na mostě žádný provoz. Bohužel po dvou minutách letu kamera zastavila záznam. Buď selhala baterie nebo jsem pravděpodobně během letu nevědomky stisknul dálkový ovladač pro start/zastavení záznamu.

Žďákovský most

Z fantastického dvacetiminutového zalétání za chladného a slunečného bezvětrného rána 17.srpna 2013 tak bohužel zůstaly jen dva pěkné záběry.

Pohled z jihovýchodu

Pohled přes údolí k západu

Místo pořízení fotografií

 

Y2FmNDc0Nj