HD videa > Les Království ve 3D

English

Klip zachycující let nad přehradou Les Království byl zveřejněn na serveru YouTube již 25.března 2011. Jednalo se o můj první experimetální let realizovaný s dvojicí kamer GoPro HD, avšak pro absenci jakéhokoliv softwaru vhodného ke zpracování 3D záznamu v HD kvalitě jsem vydal pouze 2D verzi. Protože klip dosáhl solidní sledovanosti i ohlasu diváků. rozhodl jsem se po roce ke klipu vrátit a zpracovat jej v 3D verzi přidáním dosud nevyužitého záznamu druhé z kamer.

Obě kamery byly pevně zavěšeny pod trupem modelu v pouzdru z polypropylénové pěny ve vzájemné vzdálenosti 6cm. Tehdy ještě nebyly propojeny dnes dodávaným synchronizačním kabelem, jednalo se o pouhý současný záznam dvou současně spuštěných kamer. To následně činilo značné potíže při dosažení synchronizace obou záznamů, nutnost další korekce vyplynula z mírného vzájemného posunu obou obrazů nepřesným zaměřením os obou objektivů.

3D záznam z RC modelu letadla se nakonec ukázal menším přínosem, než jsem původně předpokládal. Pro objekty vzdálenější než několik desítek metrů 3D efekt rychle mizí a scéna se jeví plošně. Prostorový efekt dostatečně vynikne jen pro velmi blízké objekty (např. průlety v těsné blízkosti věží přehrady nebo okolo korun stromů v závěru klipu). Taková těsná přiblížení lze však stěží realizovat s modelem letadla. Napříště se proto jeví smysluplné 3D záznam využít pouze pro lety s hexakopterem schopným vertikálního stoupání v blízkosti překážek, při němž má prostorový efekt šanci náležitě vyniknout.

Klip je sestřihem jediného 32ti minutového letu z krásného prosluněného a bezvětrnného podzimního rána 19.září 2010. Signál jedné z kamer byl současně veden dále do videovysílače. Krátce po startu se však ukázalo, že baterie videobrýlí není v pořádku a tak celý zbytek letu, včetně kličkování mezi věžemi v koruně přehrady, hluboko nad labským údolím pod hrází i jen několik metrů nad hladinou nádrže byl vykonán pouze s přímým vizuálním kontaktem s modelem. V průběhu letu jsem musel měnit svoji polohu. Start proběhl na jižní straně údolí, většina letu byla řízena z koruny hráze a přistání proběhlo pod šoupátkovou věží na severním okraji zpevňovací zdi hráze.

Přehrada Les Království je výjimečným dílem české technické architektury. S její výstavbou bylo započato právě před sto lety, v roce 1910. I po století zůstává dokladem dovednosti našich předků a pro svůj jedinečný pohádkový vzhled i zcela mimořádným příkladem vodního díla v evropském měřítku. Leží v úzkém labském údolí asi 5km západně od Dvora Králové nad Labem poblíž obce Bílá Třemešná. Byla první z přehrad vybudovaných na českém území a její 218m dlouhá hráz je dodnes výjimečným kamenickým dílem. Po stu letech se dokonale integrovala do přirozeného přírodního prostředí a je vyhledávaným cílem pro rybaření i odpolední toulky. Mnoho zajímavého o historii a stavbě této přehrady se dozvíte v tomto dokumentu Hugo Habrmana z videoarchivu České televize.

Klip využívá standardní anaglyfické zobrazení umožňující sledování na všech typech běžných monitorů.
Ke sledování použijte červeno-azurové anaglyfické brýle.

Pokud se vám nezobrazilo okno prohlížeče videa, na vašem počítači není správně nainstalována aplikace FlashPlayer. Použijte přímý link na server YouTube.

Místo pořízení klipu

 

ZjRhNGEzMG