Novinky > 06.11.2014 - nový článek v sekci o anténách

English

Klíčem k úspěchu v FPV je volba správného anténního systému, a to jak na straně modelu, tak i v pozemní stanici. Takřka 90% všech dotazů, na které odpovídám, se týká právě antén a právě v této oblasti se zájemci o FPV dopouštějí nejfatálnějších chyb. Proto jsem kapitolu věnovanou anténám od základu přepracoval a podstatně rozšířil.

Není se čeho bát, zas taková věda to není. Následující kapitoly by měly dostatečně detailně odpovědět na všechny zásadní otázky a dát vám základní přehled o problematice:

Zisk a směrová charakteristika V téhle kapitole najdete vysvětlení základních pojmů anténní techniky bez nutnosti hlubšího ponoření do teoretických výkladů. Pochopíte, jak je definován anténní zisk, co je to směrová charakteristika, jak souvisí směrovost antény se ziskem a také si vysvětlíme pojem lineární a kruhové polarizace.
Typy antén a kritéria výběru V FPV si s pigtailem určitě nevystačíte. V téhle kapitole najdete popis více jak 15 různých typů antén používaných v FPV včetně odkazů na vlastní návrh a výrobu. Popíšeme si, které typy jsou vhodné pro model a které pro pozemní stanici, jak tyto typy vybrat s ohledem na náš cíl a jak je optimálně kombinovat.
Anténní soustavy pro přijem Vážnější zájemci si brzy koupí diversity receiver se dvěma či více vstupy. Tím se otevírá možnost kombinování více různých typů antén a jejich orientací v pozemní stanici. Detailním popisem různých anténních soustav se zabývá právě tato kapitola.
Rozšířené anténní systémy Když už není co zdokonalovat na pozemní stanici, je na řadě sáhnout do FPV vybavení modelu. To je téma pro "fajnšmekry", kteří si chtějí užít let "vážně daleko" s nejlepším možným obrazem, a protože jim jedna všesměrovka nestačí, rozhodli se svůj model obtěžkat více vysílači a komplikovanějším anténním systémem.
Fressnelova zóna Ať děláte co děláte, za jistých okolností začne obraz zrnit a rozpadat se pár stovek metrů od vás, zatímco jindy je na mnohem větší vzdálenost jak malovaný? Pak to možná nebude o anténách, ale model vlétnul do Fressnelovy zóny. Proto tahle kapitola, abyste věděli, co to je a kam raději nelétat.

 

NzhkN